Sem 12-letna Kristina Kenda in že od nekdaj imam rada naravoslovje. Letos sta kot po naključju v Slovenijo prišla dva naravovarstvenika Holly Stanworth in Dominic Price iz Velike Britanije, ki s svojo ekipo rešujeta izumrle vrste. Nekega dne smo se pogovarjali in moja mama jima je dejala, da me zanima naravoslovje. Dejala sta, da bi lahko z njima odšla zvečer v gozd. Tako smo se tistega večera odpravili in sem tudi jaz izvedela, za kaj gre in sem se navdušila. Vprašala sta me, če bi bila pripravljena pomagati. Seveda sem bila za to in tako smo se dogovorili, kako bi to potekalo. Dobili smo navodila in začeli. Te čričke naj bi lovili v mreže, ki jih postavimo v gozd na gozdna tla.
Podali so nam nekaj navodil, ki so sledeča:
- Pojdite v gozd, poiščite območje z velikim številom zemeljskih struktur (kupol) in označite kvadrat (uporabite veje ali vrv in kline).
- Posnemite fotografijo, upajmo, da prikazuje stolpe. Zapomnite si, od kod ste posneli fotografijo, da lahko znova posnamete isto (to lahko storite tako, da v tla položite palico in na palico postavite fotoaparat)
- Preštejte število stolpov, nato pa preštejte, koliko jih imate
– Odprt/zaprt/nisem prepričan
– Ali raste (znaki svežega blata)/brez sprememb/razpadanje (z drugimi besedami staro in razjedeno zaradi dežja) - Zabeležite si morebitne nove kupole – to se bo pojavilo tudi v vaši novi številki ob naslednjem obisku, vendar nas zelo zanima, kako hitro se pojavijo
Tega do zdaj ni počel še noben znanstvenik, zato upamo, da bo delovalo, saj je to nova tehnika lovljenja škržatov. Poznamo več vrst škržatov. Ta, ki ga lovimo mi, se imenuje gorski škržat, ki je najbližji približek točno tega škržata, ki je v Veliki Britaniji izumrl (Cicadetta montana). Ta projekt bi lahko v Veliko Britanijo spet naselil izumrlo vrsto. To mi veliko pomeni in če mi to uspe, bom zelo zelo srečna.
Zapisala: Kristina Kenda, 7. a