Spoštovani,

v naši občini opažamo porast virusnih gastrointestinalnih okužb.

Akutni gastroenteritis najpogosteje povzročajo virusi in prizadene osebe vseh starosti. Povprečna inkubacijska doba je od 24 do 48 ur. Bolezen se začne akutno, z nekrvavo drisko, bruhanjem, slabostjo in trebušnimi krči. Pri nekaterih se pojavlja samo bruhanje ali driska, obolenje lahko spremlja povišana telesna temperatura in bolečine po telesu. Pri sicer zdravih osebah težave večinoma izzvenijo v 12 do 60 urah.

Običajno je potreben le počitek in nadomeščanje tekočin – pitje blago sladkanega čaja. Sočasno se svetuje tudi uporaba rehidracijske raztopine, v primeru driske še probiotik. Specifičnih zdravil zaenkrat ni. Svetuje se domače varstvo. Priporočljivo je, da se otrok v šolo vrne po 48 urah od zadnjega bruhanja ali driske. Obisk zdravnika je potreben v primeru znakov dehidracije (odsotnost urina več kot 6 ur – razen ponoči, huda utrujenost, zaspanost …) ali vztrajanja težav.

Tina Svetlik, dr. med., spec. pediatrije